Mówione archiwum społeczne

czyli społecznościowe tworzenie archiwum mówionej historii Osiedla „Przyjaźń” poprzez wywiady z jego byłymi i obecnymi mieszkańcami.

osiedleprzyjaznmapa.pl

osiedleprzyjaznmapa.pl

Brzmi poważnie?

A chodzi o wspólne zbieranie wspomnień osób, których życie i praca związane były z Osiedlem.

Opowieści te pokazujemy na wirtualnej mapie Osiedla.

Pomysł  kiełkował w naszych głowach długo, ale materialną postać przybrał w 2014 roku, kiedy jako mieszkanki założyłyśmy Grupę Odkrywkową Osiedla „Przyjaźń” działająca w ramach Stowarzyszenia Przyjaźni PS i postanowiłyśmy wykorzystać metodę historii mówionej (oral history) do zachowania i upowszechniania przeszłości tego miejsca.

Od tego czasu nagrywamy wywiady z byłymi i obecnymi mieszkańcami, pracownikami, sympatykami Osiedla, i próbujemy zapełnić w ten sposób białe plamy naszej lokalnej historii. Fizyczne ślady nietuzinkowej przeszłości Osiedla stopniowo znikają , choć jeszcze są pojedyncze studzienki z napisem „Leningrad”   i kawałek muru z drutem kolczastym, który „zniechęcał” radzieckich robotników do opuszczania terenu Osiedla.

Nie oszukujmy się jednak –  źródła materialne, choć świadczą o przeszłości, żyją dopiero przywołane w indywidualnym wspomnieniu, zinterpretowane i oswojone przez opowieść.

osiedleprzyjaznmapa.pl

Łączymy nastawienie badawcze (zakładamy, że wywiady powinny stanowić rzeczywiste źródła historyczne o istotnej wartości poznawczej) i animacyjne. Nasze działanie tylko pozornie nastawione jest wyłącznie na przeszłość – zależy nam na tym, by proces tworzenia archiwum angażował mieszkańców oraz był narzędziem budowania i wzmacniania lokalnej tożsamości. Chcemy, by historia Osiedla pobudziła ludzi do działań na rzecz jego przyszłości.

Wydawało się to trudne, ale szybko okazało się, że wśród naszych sąsiadów potrzeba opowiadania o życiu na Osiedlu jest bardzo silna. Bo warszawiacy często niewiele o nim wiedzą, mylą „Przyjaźń” z Jazdowem, pytają, czy mamy ogrzewanie i czy nie zimno nam w tych barakach. A przecież od samego początku istnienia Osiedla, stworzonego dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury, jego historia była nierozerwalnie związana z historią miasta. Dlatego jednym z celów projektu jest przywrócenie Osiedla „Przyjaźń” na mentalną mapę Warszawy.

W planach mamy stworzenie wirtualnej mapy Osiedla „Przyjaźń”, która w atrakcyjny sposób przedstawiać będzie  fragmenty zebranych nagrań, archiwalnych fotografii, wycinków z gazet.

 

Archiwum Społeczne zaprasza do współpracy! Jak możesz pomóc?

Jeżeli:

  •         chcesz włączyć się do zespołu archiwum jako wolontariusz lub wolontariuszka i pomóc nam w pracy
  •         masz wspomnienia z Osiedla „Przyjaźń” i chcesz udzielić nam wywiadu,
  •         masz w swoich rodzinnych albumach zdjęcia z Osiedla, którymi chcesz się podzielić (oddajemy po zeskanowaniu)
  •         jeszcze nie wiesz, co chcesz z nami robić, ale ten pomysł po prostu Cię kręci!

zgłoś się do nas koniecznie: spps.projektownia@gmail.com

Grupę Odkrywkową Osiedla „Przyjaźń” założyły trzy sąsiadki mieszkające na Osiedlu: Magda i Gosia Leszko oraz Jurga Kraużlis, w ramach Stowarzyszenia przyjaźni PS. Inicjatywę od początku wspiera Magda Latuch, animatorka społeczna. Z czasem do zespołu projektowego dołączyli też inni mieszkańcy oraz praktykanci – studenci APS i UW.

Partnerem projektu jest Bemowskie Centrum Kultury.

Program został ddofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich