Mówione archiwum społeczne

czyli społecznościowe tworzenie archiwum mówionej historii Osiedla „Przyjaźń” poprzez wywiady z jego byłymi i obecnymi mieszkańcami.

osiedleprzyjaznmapa.pl
osiedleprzyjaznmapa.pl

Brzmi poważnie?

A chodzi o wspólne zbieranie wspomnień osób, których życie i praca związane były z Osiedlem.

Opowieści te pokazujemy na wirtualnej mapie Osiedla.

Pomysł  kiełkował w naszych głowach długo, ale materialną postać przybrał w 2014 roku, kiedy jako mieszkanki założyłyśmy Grupę Odkrywkową Osiedla „Przyjaźń” działająca w ramach Stowarzyszenia Przyjaźni PS i postanowiłyśmy wykorzystać metodę historii mówionej (oral history) do zachowania i upowszechniania przeszłości tego miejsca.

Od tego czasu nagrywamy wywiady z byłymi i obecnymi mieszkańcami, pracownikami, sympatykami Osiedla, i próbujemy zapełnić w ten sposób białe plamy naszej lokalnej historii. Fizyczne ślady nietuzinkowej przeszłości Osiedla stopniowo znikają , choć jeszcze są pojedyncze studzienki z napisem „Leningrad”   i kawałek muru z drutem kolczastym, który „zniechęcał” radzieckich robotników do opuszczania terenu Osiedla.

Nie oszukujmy się jednak –  źródła materialne, choć świadczą o przeszłości, żyją dopiero przywołane w indywidualnym wspomnieniu, zinterpretowane i oswojone przez opowieść.

osiedleprzyjaznmapa.pl

Łączymy nastawienie badawcze (zakładamy, że wywiady powinny stanowić rzeczywiste źródła historyczne o istotnej wartości poznawczej) i animacyjne. Nasze działanie tylko pozornie nastawione jest wyłącznie na przeszłość – zależy nam na tym, by proces tworzenia archiwum angażował mieszkańców oraz był narzędziem budowania i wzmacniania lokalnej tożsamości. Chcemy, by historia Osiedla pobudziła ludzi do działań na rzecz jego przyszłości.

Wydawało się to trudne, ale szybko okazało się, że wśród naszych sąsiadów potrzeba opowiadania o życiu na Osiedlu jest bardzo silna. Bo warszawiacy często niewiele o nim wiedzą, mylą „Przyjaźń” z Jazdowem, pytają, czy mamy ogrzewanie i czy nie zimno nam w tych barakach. A przecież od samego początku istnienia Osiedla, stworzonego dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury, jego historia była nierozerwalnie związana z historią miasta. Dlatego jednym z celów projektu jest przywrócenie Osiedla „Przyjaźń” na mentalną mapę Warszawy.

W planach mamy stworzenie wirtualnej mapy Osiedla „Przyjaźń”, która w atrakcyjny sposób przedstawiać będzie  fragmenty zebranych nagrań, archiwalnych fotografii, wycinków z gazet.

 

Archiwum Społeczne zaprasza do współpracy! Jak możesz pomóc?

Jeżeli:

  •         chcesz włączyć się do zespołu archiwum jako wolontariusz lub wolontariuszka i pomóc nam w pracy
  •         masz wspomnienia z Osiedla „Przyjaźń” i chcesz udzielić nam wywiadu,
  •         masz w swoich rodzinnych albumach zdjęcia z Osiedla, którymi chcesz się podzielić (oddajemy po zeskanowaniu)
  •         jeszcze nie wiesz, co chcesz z nami robić, ale ten pomysł po prostu Cię kręci!

zgłoś się do nas koniecznie: spps.projektownia@gmail.com

Grupę Odkrywkową Osiedla „Przyjaźń” założyły trzy sąsiadki mieszkające na Osiedlu: Magda i Gosia Leszko oraz Jurga Kraużlis, w ramach Stowarzyszenia przyjaźni PS. Inicjatywę od początku wspiera Magda Latuch, animatorka społeczna. Z czasem do zespołu projektowego dołączyli też inni mieszkańcy oraz praktykanci – studenci APS i UW.

Partnerem projektu jest Bemowskie Centrum Kultury.

Program został ddofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *