HISTORIA OSIEDLA

Krótka historia Osiedla „Przyjaźń”

Dla tych, którzy niekoniecznie chcą przeklikywać się przez wirtualną mapę Osiedla i słuchać historii z ust mieszkańców.

osiedleprzyjaznmapa.pl
osiedleprzyjaznmapa.pl

Osiedle dla Pałacu

Na początku lat 50. krajobraz Jelonek, świeżo włączonych w granice Warszawy, obejmował: pola kapusty, bażanty, porozrzucane tu i ówdzie resztki wiejskiej zabudowy oraz ulicę Górczewską, która bardziej niż wielopasmową arterię dzielnicy przypominała ubity trakt. Historia wkroczyła tu na dobre w 1952 roku, kiedy na mocy umowy między rządem polskim i radzieckim zapadła decyzja o postawieniu w stolicy daru bratniego Związku Radzieckiego – Pałacu Stalina. W sferze nadbudowy wszystko było jasne, jednak  o bazę (mieszkaniową) dopiero trzeba było się zatroszczyć. Jako teren pod budowę osiedla dla radzieckich robotników wybrano Jelonki, i w ten właśnie sposób powstało Osiedle „Przyjaźń”.

Przez trzy lata na pilnie strzeżonym Osiedlu (tak, mieliśmy grodzone osiedla zanim stało się to modne) mieszkali  budowniczowie Pałacu, a w pobliskiej bazie produkcyjno-usługowej w Jelonkach ramię w ramię, jak pisała „Trybuna Ludu”, pracowali przy wytwarzaniu prefabrykatów Polacy i Rosjanie.

Przez republikę studencką, do lat 90.

Po wyjeździe robotników Osiedle przekazano Ministerstwu Szkolnictwa Wyższego. Powstało tu legendarne miasteczko akademickie, samowystarczalne miasto w mieście,  z Kinem Dar, klubem Studenckim Karuzela, łaźnią, stołówkami, własną przychodnią i przedszkolem… Drewniane akademiki, w których nie urzędował portier, były rajem dla waletów, a życie studenckie kwitło. Tymczasem krajobraz wokół stopniowo się zmieniał i bemowską pustkę zapełniały kolejne bloki. Jak określił to jeden z naszych rozmówców, „miasto szło, szło, i w końcu doszło na Jelonki”. Wkrótce nadszedł też przełom 1989 roku i nowe realia społeczno-gospodarcze. Kapitalizm nie okazał się dla Osiedla „Przyjaźń” szczególnie łaskawy– choć większość budynków fizycznie nadal istnieje, to ich dawne funkcje usługowe i społeczne zanikły (nie ma już kina, apteki,  cukierni, stołówek, poczty). Pogarsza się też ich stan techniczny i wygląd zewnętrzny. Przycichło życie kulturalne i rozrywkowe, znikają też naturalne okazje do integracji i kontaktów sąsiedzkich.

Ale coś zaczyna się zmieniać i mamy nadzieję, że jako Inicjatywa Osiedle Przyjaźń razem z mieszkańcami napiszemy w historii Osiedla nowy rozdział.

Historię Osiedla w ramach projektu „Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń” badają członkowie Grupy Odkrywkowej Osiedla „Przyjaźń”, działające przy Stowarzyszeniu Przyjaźni PSPartnerem projektu jest Bemowskie Centrum Kultury. Program został ddofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *