Jak niedziela, to tylko na Osiedlu Przyjaźń!

Spotkanie ekologiczne z sadzeniem drzew i wymianą używanych ciuchów, jesienna wymiana książek i wernisaż wystawy multimedialnej „Dźwięki Jelonek” – to wszystko przygotowali mieszkańcy Osiedla „Przyjaźń” na 25 października. Wydarzenia odbędą się w legendarnym Klubie Karuzela. 
Dzień rozpoczyna Eko-spotkanie o godzinie 13.00
Osiedle jest jednym z najzieleńszych zakątków Bemowa. Od 60 lat mieszkają tu m.in. pracownicy SGGW, którzy dbają nie tylko o własne ogródki, ale troszczą się też o zieleń całego osiedla. W tę niedzielę zdradzą wszystkim zainteresowanym część swoich tajemnic. – mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaźni PS.
W programie przewidziano: sadzenie drzew (zwłaszcza dla najmłodszych – otrzymają oni legitymacje ogrodników i akt adopcji drzewa), wykład o przygotowaniu roślin na zimę z niespodzianką, naukę kompostowania, kooperacyjne warsztaty sortowania śmieci. Przez całe trzy godziny (13-16) można będzie zasięgnąć rady prof. Zamorskiego, który eksperckim okiem zdiagnozuje chore rośliny (na podstawie liści lub zdjęć roślin), a także wziąć udział w bezgotówkowej wymiance „ciuch za ciuch”.


– Nie ma nic bardziej ekologicznego niż recykling, także ubrań. Każdy z uczestników może przynieść do 10 sztuk odzieży i tyle samo wynieść. Oczywiście przyjmujemy tylko ubrania niezniszczone, a to co zostanie po wymianie przekażemy na cele charytatywne
– wyjaśnia Małgorzata Leszko, jedna z organizatorek wydarzenia.
Ideę wymiany wykorzystuje też Jesienna wymiana książek Biblioteczki Plenerowej Osiedla Przyjaźń. Biblioteczka jest świeżą atrakcją Osiedla – stoi od sierpnia przy domku nr 115 z inicjatywy Aleksandry Krugły i Anny Góreckiej-Jakimcio, które są także organizatorkami nadchodzącej wymiany. Zasady podobne jak w przypadku akcji „ciuch za ciuch”, a o szczegółach doczytać można na stronie wydarzenia.


– Wymiana ma być okazją do przewietrzenia naszych domowych bibliotek, a także szansą na ciekawą rozmowę z ludźmi lubiącymi czytać. Zachęcamy do przynoszenia książek, które sami chcielibyście znaleźć. Zdradzę także, że przygotowaliśmy kilka miłych niespodzianek, także specjalnie dla dzieci.– mówi Aleksandra Krugły.

W tym samym czasie można będzie odsłuchać i obejrzeć audiowizualną wystawę Dźwięki Jelonek” przygotowaną przezJanę Kočišovą i Karolinę Majdanik. Wystawa jest połączeniem dźwięku (nagrań terenowych z Osiedla) i fotografii. Na zakończenie wernisażu zagra zespół Päfgens.
Program dnia

Eko-spotkanie z wymianą ciuchów (13.00-16.00)

Jesienna wymiana książek (17.00-19.00)

Wernisaż „Dźwięki Jelonek” i koncert (17.00-21.00)

Eko-spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Archiwum Społeczne Osiedla Przyjaźń”, który został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie Przyjaźni PS, partnerem Bemowskie Centrum Kultury w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.

„Jesienna wymiana książek” oraz „Dźwięki Jelonek” realizowane są dzięki Laboratorium Projektów Osiedla „Przyjaźń”, prowadzonego przez Bemowskie Centrum Kultury oraz Grupę Odkrywkową Osiedla „Przyjaźń”, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2015.

wydarzenia 25.10

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *