CELE I WYZWANIA

Naszym głównym celem jest ochrona i rewitalizacja Osiedla. Żeby to jednak uszczegółowić zacząć jednak musimy od wyzwań, które przed nami stoją.

Konsultacje społeczne na Osiedlu Przyjaźń

CELE:

– ochrona prawna Osiedla –   opieka konserwatorska, plan zagospodarowania

– popularyzacja historii Osiedla i przestrzeni Osiedla wśród warszawiaków.

– aktywizacja i integracja mieszkańców, wspólne dbanie o Osiedle.

 

 

WYZWANIA:

Wraz z transformacją ustrojową skończyły się niestety złote czasy Osiedla – zaczęło ono przechodzić z rąk do rąk, od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego po Skarb Państwa. Skarb Państwa z kolei przekazał odpowiedzialność za ten teren Prezydentowi m.st. Warszawy, który czasowo wydzierżawił Osiedle Akademii Pedagogiki Specjalnej (do 2018 r.). Ponadto zgłoszono roszczenia do części działek na Osiedlu.

W ten sposób odpowiedzialność za losy Osiedla się rozmyła – drewniane budynki niszczeją, brakuje funduszy na remonty, trudno też oczekiwać woli inwestycyjnej od dzierżawcy czy najemców, którzy nie mają pewności co do pozostania na Osiedlu. W tej wielopoziomowej strukturze mieszkańcy nie mają z kim rozmawiać. Paradoksalnie, dostęp do dotacji unijnych, które w dużej mierze przeznaczone są na rewitalizację miejsc o takiej historii i walorach jak Osiedle, blokuje wspomniany specyficzny układ zarządzania tą przestrzenią.

Sytuacja ta nie pozostaje bez wpływu na mieszkańców, którzy powoli tracą wiarę w to, iż dla Osiedla jest jakakolwiek nadzieja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *